Historia w pigułce

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, jako pierwsza w Europie a druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych).
Magnatom odebrano – na rzecz średniej szlachty – decydujące dotychczas wpływy w elekcjach, senacie, w centralnym i terytorialnym zarządzie kraju. Feudalny cenzus szlacheckiego urodzenia ustąpił w prawie wyborczym miejsca burżuazji. Usunięto z sejmików szlachtę gołotę, jako najgorliwszą klientelę magnatów. Równocześnie mieszczaństwu szeroko umożliwiono nobilitację z tytułu nabycia majątków ziemskich, tzw. wolnych zawodów.

Czytaj więcej...

Milanówek wczoraj i dziś

20141027093801Pierwsze zdjęcie – rok 1928. Rezydencja letnia „Zielony Dworek” w Milanówku, przed budynkiem właściciele i przyjezdni goście, tzw. letnicy z rodzinami (Leopold Wasilkowski-rzeźbiarz, Henio Szymborski, Stefan Jeske-budowniczy Zielonego Dworku, Jan Zawisza).
Drugie zdjęcie – rok 2014, dokładnie to samo miejsce po niespełna 90 latach.

Czytaj więcej...

„Milanowianki” dalszy ciąg

L1040677Na początku jestem winna sprostowanie, bo wkradł się błąd w nazwisko Bolesława Długoszowskiego herbu Wieniawa. Przepraszam, ale piszę trochę niewyraźnie. Przy okazji przybliżę króciutko tę barwną postać. Bolesław Ignacy Florian Długoszowski urodził się w Maksymówce na Ukrainie 22 lipca 1881r. Lekarz, patriota, w latach 1914-18 w Legionach, potem w Polskiej Organizacji Wojskowej. Adiutant marszałka Piłsudskiego. Po I Wojnie Światowej dowódca 2 dywizji kawalerii z przysłowiową ułańską fantazją. Kochany przez kobiety. Generał. Popularny w kręgach twórców związanych z „Wiadomościami Literackimi” i „Skamandrem”. Poeta, tłumacz C. Baudelaire,a. Przyjaciel artystów m. in Jana Szczepkowskiego. W latach 1938-40 ambasador w Rzymie, 1940-42 poseł rządu emigracyjnego na Kubie. Popełnił samobójstwo w Nowym Jorku w 1942r. Piękna i tragiczna postać, która często gościła w milanowskiej Walerii w okresie międzywojennym.

Czytaj więcej...

MILANOWIANKI

Książkę „Milanowianki” zostawiam sobie do czytania na sierpień, ale oczywiście dwa rozdziały musiałam już „połknąć”, dotyczące rodziny Szczepkowskich - Morozowiczów.  Chcę podzielić się swoimi uwagami na gorąco. „Róża, Waleria i Maria” to ciekawe opowieści o wspaniałych kobietach- mieszkankach willi Waleria. Na stronie 61 można przeczytać fragment: „..Maria (Morozowicz) opowiadała następującą anegdotę : Otóż za każdym razem, kiedy jej rodzice gościli Wieniawę-Długoszewskiego, ten prosił dziewczynkę, aby zająła się jego… żoną. Wyjmował szablę i Maria zanosiła ją z powagą do swojego łóżeczka i przykrywała pierzynką…”   

Czytaj więcej...

"Halicz" w Milanówku

20140113 173811-1Henryk Kończykowski pseudonim "Halicz", uhonorowany Krzyżem Walecznych, skończył 90 lat. Wspaniały jubileusz świętowaliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego 13 stycznia br. Wydarzeniu temu towarzyszyła premiera książki pt. "Zośkowiec", autorstwa Jarosława Wróblewskiego.  
„Henryk Kończykowski jest symbolem swojego pokolenia. Gdyby zapytano mnie, jaką książkę napisałem, odpowiedziałbym: książkę o miłości, o gorącej, konsekwentnej miłości do Polski. Taka książka powinna powstać o każdym powstańcu”, powiedział autor „Zośkowca” Jarosław Wróblewski.

Czytaj więcej...

Powstanie styczniowe w Milanówku i okolicach

Blonie150 lat temu oczywiście nie istniało ani miasto, ani letnisko Milanówek. Jednak na mapie zatytułowanej Karta dawnéj Polski z przyległemi okolicami krajów sąsiednich opracowanej przez  Wojciecha Chrzanowskiego (1793-1861) i wydanej w Paryżu w roku 1859 widnieje już nazwa Milanówek oraz symbol, oznaczający według załączonej legendy, wioskę zawierającą mniej niż dwadzieścia kilka dymów. W połowie XIX wieku nie istniał jeszcze przystanek Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej, oznaczonej na poniższej mapie prostą podwójną linią. Najbliższe stacje to Pruszków, Brwinów i Grodzisk Mazowiecki. Na Rokitnicy i jej dopływach – w Grudowie, Tłustem i Chlewni (Chlebni) znajdowały się młyny wodne; wiatrak – w Chrzanowie Dużym, a przeprawa (przejazd) przez tory drogi żelaznej - we wsi Rozsocha (Rosocha). Wokoło lasy. 

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Rocznica Powstania Warszawskiego
Monday the 21st. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review