Naturalny las kontra beton

WP 20170522 17 36 59 ProPierwotny las jest jak dobrze współpracująca społeczność. Pojedyncze, rosnące w swoistym poczuciu bezpieczeństwa drzewo, ma szansę dożyć kilkuset lat. Zbiorowa praca leśnego ekosystemu ochrania drzewa przed skutkami skrajnych temperatur, gwałtownych wiatrów i dodatkowo gromadzi dużą ilość wody, produkując pożądane wilgotne powietrze.

Czytaj więcej...

Mech będzie zjadać smog w Milanówku

mech fot1W tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy postawili na ekologię. Wybrano sadzenie drzew zamiast bezmyślnej wycinki. W Milanówku przybędzie nam 200 morw.

To nie tylko nawiązanie do tradycji milanowskiego jedwabnictwa, ale również szansa na dodatkową dawkę tlenu. Czystszym powietrzem mamy również oddychać dzięki instalacji ze specjalnego mchu, który pochłania smog. Mieszkańcy dali władzom miasta wyraźny sygnał – nie chcemy trującego powietrza.

Czytaj więcej...

SMOG. Z czego się składa, co powoduje i co go wywołuje?

L1050422Trzy główne składniki smogu noszą nazwy PM 10, PM 2,5 i WWA.
PM 10 to pył, którego ziarna o średnicy 10 mikrometrów przenikają głęboko do płuc. W około 90% przypadków za nadmierne jego dobowe stężenie odpowiadają przydomowe piece w sezonie grzewczym. W dalszej kolejności są to: sektor produkcji energii, transport drogowy, przemysł i inne.

Czytaj więcej...

ulotka LOP

Ulotka lopUlotkę, którą opracował milanowski Oddział Ligi Ochrony Przyrody, zamieszczoną w Biuletynie Miejskim trzeba było odczytywać przy pomocy lupy. Widocznie uznano ją za nieważną. W związku z tym publikujemy ją dla Państwa na łamach Bibuły w czytelniejszej formie.

Mały Londyn ma duży smog

Miast ogród, dużo drzew, niemal las w mieście, albo miasto w lesie. Robimy ekspertyzy dendrologiczne, by chronić piękne milanowskie drzewa. Kochamy dęby i świerki otulające miasto ogród. Dbamy o selektywną zbiórkę odpadów, a lokalna gospodarka nieobciążona szkodliwym przemysłem i doroczne konkursy na najładniejszy ogródek dopełniają obrazu naszego raju. Ale czy w Milanówku rzeczywiście panuje ekosielanka? Prawdopodobnie nie. Wychodząc na spacer, zakupy, do pracy, czy z wizytą do sąsiadów, oddychamy głęboko milanowskim powietrzem i nie wiemy nawet, że tym milanowskim powietrzem podtruwamy siebie i nasze dzieci.

Czytaj więcej...

Szwedzka lekcja

WP 20170528 19 55 07 ProKilka lat temu odwiedził mnie dawno nie widziany przyjaciel z żoną Szwedką i prawie dorosłym synem. Dużo spacerowaliśmy po Milanówku. Anna Britta pracowała w magistracie małego, urokliwego miasteczka w środkowej Szwecji. Zadawała dużo pytań. Cieszyła się, że jesteśmy biednym krajem, którego nie stać na, powszechne w tamtym czasie na zachodzie, betonowanie przestrzeni publicznej, przez co każde miasteczko wygląda tak samo.

Czytaj więcej...

Monday the 21st. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review